Councillors - General Information

       
The results of the 2012 County Borough Election can be viewed by clicking this link.



Councillor Information

Blaenau Gwent County Borough Council has 42 elected members representing 16 wards.

Should you wish to contact your Councillor, please use the 'Email your Councillor' link.

 

Select Councillor's name or ward below for a more detailed description
Councillors List ordered by Surname
Councillor Ward Political Party
Mike Bartlett Llanhilleth Welsh Labour / Llafur Cymru
Kevin Brown Brynmawr Independent
Brian Keith Clements Ebbw Vale South Welsh Labour / Llafur Cymru
Garth P. Collier Blaina Independent
Malcolm Benjamin Dally Nantyglo Welsh Labour / Llafur Cymru
Nigel John Daniels Abertillery
Keith Chaplin Abertillery Welsh Labour / Llafur Cymru
Denzil Hancock Six Bells Independent
Keith Hayden Georgetown Welsh Labour / Llafur Cymru
Anita Hobbs Tredegar Central & West Welsh Labour / Llafur Cymru
John Jones Hopkins Dip.Ed., Dip.Sc., O.St.J. Brynmawr Independent
Richard (Dickie) Jones Abertillery Independent
Mostyn James Lewis Ebbw Vale South Welsh Labour / Llafur Cymru
John Edward Mason Nantyglo Independent
Hedley McCarthy, B.A.(Hons), Llanhilleth Welsh Labour / Llafur Cymru
Clive Meredith Badminton Independent
Jennifer Morgan, J.P., Ebbw Vale North Welsh Labour / Llafur Cymru
Dennis John Owens Sirhowy Welsh Labour / Llafur Cymru
Diane Rowberry Sirhowy Welsh Labour / Llafur Cymru
Brian Scully Badminton Labour
Godfrey Thomas Beaufort Independent
Stephen Colin Thomas, Tredegar Central & West Welsh Labour / Llafur Cymru
Haydn Leslie Trollope Tredegar Central & West Welsh Labour / Llafur Cymru
David Hendry Wilkshire Rassau Labour
John Williams, M.B.E., J.P., Rassau Independent
Bernard Willis Tredegar Central & West Welsh Labour / Llafur Cymru
David William White Beaufort The Labour & Co-operative Party Candidate
Bob Pagett Blaina Welsh Labour / Llafur Cymru
Lisa Catherine Winnett Blaina Welsh Labour / Llafur Cymru
Barrie Sutton Brynmawr Welsh Labour / Llafur Cymru
Keren Bender Cwm Welsh Labour / Llafur Cymru
Derrick Bevan Cwm Welsh Labour / Llafur Cymru
Graham Bartlett Cwmtillery Welsh Labour / Llafur Cymru
Tim Sharrem Cwmtillery Welsh Labour / Llafur Cymru
Christine Anne Tidey Cwmtillery Welsh Labour / Llafur Cymru
Derek John Coughlin Ebbw Vale North Welsh Labour / Llafur Cymru
Ann Lewis Ebbw Vale North Welsh Labour / Llafur Cymru
John Morgan Georgetown Welsh Labour / Llafur Cymru
Jim McIlwee Llanhilleth Welsh Labour / Llafur Cymru
Peter Baldwin Nantyglo Welsh Labour / Llafur Cymru
Malcolm Cross Sirhowy Welsh Labour / Llafur Cymru
Mark Holland Six Bells Welsh Labour / Llafur Cymru